28 Ekim, 2020

“- vasat ve tantana koparmaya meyyal gırla goygoycu üzerinden sürdü bunca hercümerç.”

Hercümerç, TDK’ya göre; altüst, karmakarışık, darmadağınık, allak bullak. Bize göre ise, hamuru şiirle yoğrulmuş minimal metinlerden oluşan yepyeni bir kitap. Metin Aydın’ın dördüncü kitabı olarak İmleç Kitap’tan çıktı.

Karışıklık, dağınıklık altüst oluş ve karmaşa… Yaşadığımız coğrafyaya bakıldığında, gerçekliğimiz tam da bu. Yazar da içinde yer aldığı çağın ve toplumun, soluduğu coğrafyanın bu gerçekliğiyle yüz yüzedir.

Tıpkı hayatın her alanında yaşadığımız karmaşa gibi, sosyal ve siyasal olarak da tam bir hercümerç halindeyiz. Elbette buna edebiyat, sanat da dahil.

Dolayısıyla yazarın, kitapta hayatın alanından çarpıcı tespitleri, önerileri olduğu gibi itirazları da var.

Bunlar nasıl mı dile gelmiş?

Küçük küçük öykü parçacıkları, aykırı sözler/fikirler, çarpıcı tespitler; ironi, serzeniş, felsefi derinlik… ve tabii ki şiirsel söylem. Biçimsel olarak da yer yer şiire yaklaşan metinler var bu kitapta. Şiirle ile nesir arasında sıkışmış gibi. Hem öyküden hem de şiirden beslenen ama sonuç olarak hiçbir kalıba da sığmayan, biçimi zorlayan tam da bu noktada belki de tüm kalıpları reddeden bir kitap.

Bu avangart yönüyle de Hercümerç, hiçbir edebi biçime sığmayarak söze odaklanıyor.

Metin Aydın’ın minimal metinleri, alışılmış dizgelerin dışına, kalıpların çok ötesine taşarak alternatif bir sözlük yazımının da örneğini veriyor. A’dan Z’ye veya Z’den A’ya, hangi yönden okursanız okuyun, sözün gücünü hissedeceksiniz.

Yer yer söz öbekleri yer yer küçük öykü parçacıkları yer yer de dizelerle yazarak, eteğindeki taşları döküyor Metin Aydın.

Çünkü!

-hizayı bozmak gerekiyor!

Metin Aydın Kimdir?

1971, mardin/kızıltepeli. 1990 yılından bu yana, yerel ve ulusal ölçekte gazete ve dergilerde yazı ve şiirler yayımladı. ilk şiirlerini, “kırmızı” adını verdiği bir dosyada toplayıp fanzin şeklinde dağıttı.

2000’li yılların başında ise, “perspektif” adıyla, 5 sayı çıkabilmiş, matbu bir kültür-sanat ve fikir dergisi çıkardı. dergiciliği internet üzerinden (2006) 5 yıl sürecek olan, edebiyat-sanat ve fikir ağırlıklı “www.yeniperspektif.com” sitesinin kurucu editörlüğünü yaparak sürdürdü. “biblo hayat” isimli ilk kitabı (2010, deneme, babil yayınları) yayımlandı. altı yıl sonra ise, “üryan” (2016, şiir, lethe yayıncılık) isimli ikinci kitabı çıktı. üçüncü kitap, “bisturi – huzursuz metinler” (2018, deneme, kaos çocuk parkı yayınları) çıktı. “hercümerç – minimal metinler” (2019, metinler, imleç kitap) metin aydın’ın dördüncü eseridir.

evli ve iki çocuk (robîn – sermîyan) babasıdır.

*imleç kitabevinin tanıtım bülteninden…

biblohayat@hotmail.com

0 Yorum

Yorum Yaz

DUVAR

DUVAR

Ziyaretçi Defteri

  • Hiç İşte / 25 Mart 2019:
    Merhabalar, Hiç İşte olarak mesajlarınızı bekliyoruz. »

bizi takip et

INSTAGRAM